Poradna: Víte, co všechno potřebujete vyřídit při žádosti o hypotéku?

Hypotéka je bankovním (méně často nebankovním) produktem, s nímž je spojena poměrně náročná administrativa. Její velikost a rozsah si však spousta potenciálních zájemců možná neuvědomuje. Jestliže se chystáte požádat finanční společnost o hypotéční úvěr, možná se vám bude hodit několik informací o tom, co vás čeká.

Hypotéka, aneb úvěr na bydlení

V prvopočátku všeho se připravte na to, že nebude stačit vyplnit online žádost na internetu, jako je tomu u krátkodobých úvěrů. Hypotéka je daleko komplexnějším a hlavně dlouhodobějším závazkem, u něhož vás nemine schůzka v bance.

Odrazte se od kalkulace

Na počátku všeho vás čeká nabídka od banky, v rámci níž nepotřebujete žádné listiny ani dokumenty. Proces, během něhož vám bude předána konkrétní nabídka dle vašich přesných požadavků. Zásadní roli bude v tomto případě hrát velikost úvěru, celková doba splatnosti, délka fixačního období a výše úrokové sazby, včetně přidružených poplatků. V okamžiku, kdy pro vás bude tato nabídka adekvátní, následují administrativní mašinérie, o nichž byste měli vědět něco více.

Čtěte: Jaké příjmy mohou banky uznat při žádosti o hypotéku?

Podrobná lustrace vaší osoby

Jednu polovinu doložených dokumentů budou tvořit listiny, prostřednictvím nichž dokážete velikost svého příjmu. Vše sdělujte pravdivě, protože jakákoliv lež by vás mohla dohnat v podobě neschopnosti splácet své závazky. Zde je výčet toho, co po vás bude vyžadovat bankovní či nebankovní společnost.

  • Potvrzení o velikost příjmu od zaměstnavatele
  • Doložení ostatních příjmů, například prostřednictvím daňového přiznání
  • Předložení všech výdajů – platby za pojištění, ostatní úvěry, stavební spoření, zkrátka jakékoliv výdaje tohoto typu

Spousta informací týkajících se nemovitosti

Další administrativní povinností je doložení náležitostí souvisejících s daným objektem, ať už se chystáte na jeho výstavbu, modernizaci či důkladnou rekonstrukci. V takovém případě zajímá bankovní domy následující.

  • Výpis z Katastru nemovitostí
  • Kupní smlouva
  • Odhad nemovitosti realizovaný odhadcem
  • Snímek katastrální mapy
  • Pojištění objektu

Teprve na základě těchto informací se rozjíždí schvalovací proces, který ještě nemusí být za každou cenu kladný. V průběhu vyřizování můžete být vyzváni k doložení ostatních listin, potvrzení a různých dokumentů. Pakliže však tohle všechno vydržíte, čeká na vás v následujících dnech pozitivní vyjádření k žádosti o hypotéční úvěr.

Upozornění: S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.
Podmínky použití