Zima je ročním obdobím, které jednoznačně vybízí k provozování nejrůznějších pohybových aktivit. Vedle běžkování je to nejčastěji lyžování a snowboard. Pakliže se rozhodnete užít si adekvátních sněhových radovánek, nemusíte se omezovat pouze na oblast České republiky, ale vyrazte klidně za její hranice. Pokud tak učiníte, myslete na to, že byste měli ve svém vlastním zájmu uzavřít cestovní pojištění. Nad touto povinností se možná spousta lidí pousměje, protože ji bere za naprostou samozřejmost. Jenže, víte, jaké cestovní pojištění na hory vůbec uzavíráte? Zkoumáte některé důležité detaily smlouvy nebo se v určité nevědomosti smiřujete jen se základním balíčkem?

Na co myslet při uzavření smlouvy na cestovní pojištění?

Vzhledem k tomu, že vyrážíte do zahraničního horského střediska, neponechávejte nic náhodě a buďte připraveni opravdu na cokoliv. Minimálně na ty nejběžnější věci. I když si myslíte, že vám se nic stát nemůže a největší trable vás obloukem minou, můžete se šeredně zmýlit. Pak se vám taková dovolená hodně prodraží. Při uzavírání smlouvy na cestovní pojištění si pohlídejte následující.

  • Využití horské služby v ceně nebo s možností dokoupení
  • Krytí zásahu na svahu
  • Krytí při pátrání

Jednou z nejvíce opomíjených věcí je pak maximální nadmořská výška, ve které jsou poskytovány služby pojišťovacích společností. V Čechách to řešit rozhodně nemusíte, ale do zahraničí se vydáváte přece jenom na vyšší vrcholky hor. Abyste měli představu o tom, jak si v tomto směru stojí známé pojišťovny, přinášíme vám jejich stručný seznam.

Allianz pojišťovna
nemá limit pro maximální výšku hor
České pojišťovna
do 3 500 m, individuálně lze až do 5 000 m
Kooperativa pojišťovna
do 5 000 m
Direct pojišťovna
do 3 500 m, individuálně až neomezeně
Pojišťovna VZP
do 5 000 m
Slavia pojišťovna
do 4 500 m
UNIQA pojišťovna
v rozmezí od 3 000 do 5 000 m
Generali pojišťovna
do 5 000 až 6 000 m
Komerční banka
do 5 000 m

Myslet byste měli také na to, že mnohdy jsou tak velké nadmořské výšky při cestovním pojištění spojeny i se splněním dalších podmínek. Takže při cestě na hory do zahraničí buďte v tomto směru hodně obezřetní.

Platební karty a jejich cestovní pojištění

Někdo může ještě namítat, že nevyužívá klasické cestovní pojištění sjednané na pobočce pojišťovací společnosti nebo na jejím webu, ale to spjaté s platební kartou. Ano, řada bankovních domů tuto službu nabízí. I zde však můžete narazit na jedno velké ALE. Tento typ cestovního pojištění je především u těch obyčejných kreditních karet spojen se základní cestovní pojistkou. Takže i zde platí to samé, jako v předchozím odstavci. Pohlídejte si všechny typy krytí a v neposlední řadě i výši finančního plnění. Tento druh pojištění se totiž může v některých detailech lišit od toho klasického.

Přečtěte si odstavce, kdy pojišťovna nevyplácí finanční plnění

Dnes už téměř všechny pojišťovací společnosti uvádí ve svých podmínkách nejenom situaci, kdy vás pojistí, ale také okamžiky, kdy nikoliv. Někdy možná jde o poznámky psané malým písmem pod čarou, vy byste je však měli před podpisem jakékoliv smlouvy nalézt a přečíst. Dozvědět se můžete například to, že cestovní pojištění se vztahuje jen na vyznačené lyžařské trasy, a nikoliv mimo ně. Může dojít k již zmiňovanému omezení z pohledu nadmořské výšky a k mnohým dalším věcem. Takže, pokud jedete na hory, uzavřete cestovní pojištění v klidu, s rozvahou a důkladným nastudováním všech podrobností.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…