Nebankovní půjčky se za posledních pár let na českém trhu přemnožily, nabídek jsou plné tiskoviny, billboardy a samozřejmě také internet a TV. Zkrátka, půjčit si peníze je dnes nebývale jednoduché, z čehož ale plynou také mnohá rizika – přestože právě ta bývají často vyzdvihována, i výhod je dost. Co převažuje právě u vás?

Výhody nebankovních půjček

  • Rychlost vyřízení patří mezi hlavní přednosti, řada poskytovatelů půjček totiž žádosti vyhodnocuje automaticky a také je možné půjčku schválit (nebo naopak zamítnout) během několika minut a to často i o víkendech.
  • Vyšší schvalovatelnost žádostí je také nepopiratelná, nebankovní půjčky jsou široce dostupné i žadatelům, kteří v bance z nějakého důvodu neuspějí (nízká bonita, záznam v registrech dlužníků apod.) – není to samozřejmě pravidlem a neplatí to 100% o všech nebankovních půjčkách, ale obecně patří tyto půjčky mezi dostupnější a častěji schvalované.
  • Převod peněz ihned na účet, i v tomto bývá nebankovní sektor před bankami velmi často napřed. Řada poskytovatelů půjček (zejména těch rychlých před výplatou) má vlastní účty u všech českých bank, díky čemuž je možné převést peníze do 30-60 minut (v rámci banky). Mezibankovní převody přitom trvají výrazně déle.
  • Vyřízení online – u většiny nebankovních půjček zvládnete vše vyřídit přes internet, nemusíte zpravidla nikam chodit, ani telefonovat. U bankovních půjček je zpravidla nutné na kamennou pobočku zajít – a to i pokud žádáte o půjčku u své vlastní banky.
  • Malé půjčky tzv. před výplatou je něco, co banky v podstatě nenabízejí (resp. částečně suplují alespoň nabídkou kreditních karet). Pouze u nebankovních společností je možné půjčit si jen pár tisíc a splatit je třeba za 14 dní.
  • První půjčka zdarma pro nové zákazníky v nabídce bank chybí.

Nevýhody nebankovních půjček

  • Vyšší riziko podvodu je nesporné. V nebankovním sektoru se mnohem častěji setkáte s nabídkou nepoctivých poskytovatelů, vysokých sankcí v případě problémů se splácením, rozhodčí doložkou ve smlouvě a neúměrně vysokými úroky (proto je nezbytné nabídky a smlouvy porovnávat a číst).
  • Vyšší RPSN a úroky, banky se většinou předhánějí v nabídce co nejnižšího úroku. Nebankovní sektor úrok záměrně většinou nezmiňuje, vyzdvihuje raději rychlost vyřízení a nízké měsíční splátky.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…